Заселення акваріума

Щоб в акваріумі панувала гармонія, потрібно заздалегідь визначити основний вид риби. Це дає можливість до запуску акваріума правильно підібрати дружнє для неї сусідство, рослинність, ґрунт, розмір акваріума та естетичне сприйняття. Просто купити та заселити риб у акваріум, без певних знань, не дасть позитивного кінцевого результату. Риби купуються та заселяються в акваріум в останню чергу. Підсадку потрібно проводити через 5-7 днів після пуску риб-першопрохідців, якщо всі процеси під час запуску пройшли нормально. Заселення рибами проводиться не один раз, а кілька штук з інтервалом у часі. Для створення сприятливих умов та гармонійного співіснування один з одним планувати види риб потрібно в проекції з урахуванням принципів підбору.

Принципи підбору риб

Спільний вміст риб в акваріумі залежить від таких факторів:

Територіальне проживання

Кожен вид рибок займає в акваріумі свій життєвий простір по вертикалі. Один вид – живе в придонному шарі води, інший – в середньому, третій – у верхньому. Виходячи з цього принципу, можна підібрати мешканців акваріума за забарвленням, розміром, кількістю. Головне, щоб не було перенаселення в жодному шарі. Є територіальні рибки, які живуть на певній території, які завзято її захищають і проганяють з неї непроханих гостей.

Соціальність

Риби класифікуються як зграйні, риби-одиначки, парні або живуть гаремом. Зграйні рибки групуються у великі зграї, в межах якої проходить їхнє життя. Якщо зграя маленька або особина випадає з неї, рибки можуть захворіти та загинути.

Риби-одиначки агресивно ставляться до побратимів свого виду і лояльні до представників інших видів. Якщо в невеликий або середній акваріум заселити кілька штук одного виду одинаків, то вони битимуть один одного і, в результаті, домінуюча особина зробить життя інших рибок нестерпним. Рибки, що живуть парами або гаремом, у шлюбний період виявляють агресію, активно копають ґрунт, захищають нерестові ділянки. Тому для слабших сусідів потрібно передбачити укриття. Головне, не перенаселяти акваріум такими видами риб.

Харчові переваги

Риби поділяються на травоїдних, всеїдних та хижаків (густоїдних). Таке поняття є відносним, оскільки водоростоїди в деяких умовах утримання можуть стати м’ясоїдними, і навпаки.

     Риби бувають хижаками за своєю суттю та за обставинами.

Хижаками за обставин риби можуть стати при бідному та одноманітному харчуванні, тісному просторі, відсутності сприятливих умов життєдіяльності. Тоді великі риби можуть поїдати дрібніших.

Якщо ви купуєте хижака, то сусідів потрібно підбирати відповідного розміру та вдачі, інакше менші за розміром риби стануть їхніми жертвами.
Найпростіше в цьому плані містити всеїдних рибок, що поїдають і тваринну, і рослинну їжу. У травоїдних рибок, і м’ясоїдних травна система має різний пристрій.

Розмір та кількість

За розміру риби діляться на – великих, середніх, і дрібних. Швидкість зростання вони також різна. При заселенні дрібних рибок до великих риб, хай і миролюбних, дрібні будуть у постійному стресі. Це несприятливо відіб’ється на їхньому імунітеті та зовнішньому вигляді. При стресовому стані забарвлення може збліднути, рибка весь час ховатиметься. Головне при їх виборі, щоб розмір риб був порівнянним.

При визначенні можливої ​​кількості риб потрібно дотримуватися правил, за яким, залежно від обсягу акваріума, на кожен сантиметр риби в дорослому віці припадає певна кількість води.

Темперамент

Риби бувають активні та флегматичні. Спритні рибки мало звертають увагу на повільних сусідів, але тим не зручно в активній обстановці. Жваві риби також швидше з’їдають корм і повільні просто не встигають до нього дістатися. В акваріумі небажано суцільне миготіння чи сонне царство.

Тому рибок потрібно вибирати наближено зі схожою поведінкою або при різному темпераменті враховувати їхнє територіальне проживання.

Довкілля

Різним видам риб потрібні різний хімічний склад води, температура, насиченість киснем, освітлення. Риби поділяються на холодноводні та тепловодні. Не варто їх утримувати в одному акваріумі. Для різних холодноводних видів рибок нормальною є вода з температурою 14-25°С. Вони, без шкоди для себе, легко пристосовуються до умов акваріума, тому популярні у акваріумістів-початківців. Але при тривалому знаходженні у воді з температурою понад 25°С холодноводні можуть мати проблеми із травленням, захворіти та загинути.

     Тепло риб ще називають тропічними. Тропічним рибам потрібна вода з температурою вище 18°С-20°С, лише деякі види можуть короткочасно перенести її зниження. Є види, яким потрібна температура від 25°С. Теплолюбні види поділяються на два підвиди: що вимагають багато кисню та невелика його кількість. Тропічні рибки красивіші, яскравіші, різноманітніші.

Перепад температур не повинен перевищувати 3°С, жорсткість – не більше 5°, кислотність – не більше 0,5°. У риб різний тип дихання. Більшість видів дихають киснем, розчиненим у питній воді. У лабіринтових та інших видів – дихання змішане: атмосферним повітрям і зяброве. Деякі види мають подвійне дихання, тобто. дихають повітрям.

Чужі плавці

Риби, отримані в результаті селекції, виділяються красивими вуалевими плавниками, альбіносним забарвленням, витріщеними очима та ін. Вони дуже ніжні і вимагають особливо ретельного підбору сусідів. Риби з довгими плавцями несумісні з задирами та любителями обкушувати чужі плавці.

Альбіноси не витримують конкурентної боротьби за територію зі своїми родичами звичайного забарвлення та гинуть.

Рослинність

     Кількість посадки рослин залежить від кількості та виду риб. Якщо рибок мало, а рослинності багато, то останнім бракуватиме корисних речовин, що виділяються з відходами життєдіяльності рибок. Ці речовини розкладаються бактеріями та засвоюються корінням рослин. Кількість посадки, що рекомендується, становить 1/3 площі дна. Рибкам, що люблять простір для плавання, рослини потрібно засаджувати по кутах, а над стінами тільки кущики. Для тих, які активнориються в ґрунті, рослини краще висаджувати в горщиках.

Для травоїдних та всеїдних видів рибок рослини є додатковим джерелом харчування та поповнення вітамінів, які не отримують з кормом. Рослинність є природним укриттям рибкам, які ведуть прихований спосіб життя, для мальків та молоді. Нерестуючі самки захищаються від агресивно налаштованих самців і сусідів.

Грунт

Для забезпечення потрібного складу води важливу роль відіграє правильно підібраний грунт. Він є поживною базою для бактерій та рослин, а його мінеральний склад впливає на жорсткість та кислотність води. Щоб уникнути поранень рибок, камені не повинні мати гострих країв. При світлому грунті багато рибок втрачають яскравість забарвлення. Найбільш підходящим ґрунтом вважається темного кольору крупнозернистий річковий пісок, сірого або чорного кольору щебеню або гравій дрібної фракції. Якщо в акваріумі містяться дрібні рибки, для ґрунту не варто застосовувати велику гальку, оскільки вони можуть забитися в неї, застрягти і загинути.

Починати заселення акваріума потрібно з невибагливих гуппі, карпозубих, потім переходити на лабіринтових, кардиналів. Після накопичення досвіду можна переключатися до підбору та спільного змісту складніших видів риб.

Транспортування

Купувати рибу потрібно молоду та здорову. У здорової рибки немає пошкоджень на тілі, плавці рівні та прозорі, відсутні білясті вузлуваті місця та нальоти. Молода особина швидше та легше адаптується у нових житлових умовах.
Для транспортування риби з аквамагазину до місця її проживання, рибку пересаджують у спеціальний транспортувальний зоопакет. У пакет на 1/3 заливається вода, пересідає рибка, заповнюється повітряно-кисневою сумішшю і герметично закривається за допомогою гумки. При перевезенні слід стежити за температурою води в пакеті, щоб не було переохолодження, особливо в зимову пору року. Найкраще зоопакет помістити в термосумку.

Пересадка

акваріумні рибки та їх перенесення

Хімічний склад, температура води в транспортувальному пакеті та акваріумі відрізняються між собою. Тому спочатку потрібно провести акліматизацію рибки до нових умов довкілля, в якій встановилася біологічна рівновага. Для цього необхідно ополоснути пакет під проточною водою, розв’язати та обережно опустити його в акваріум. Одну сторону пакета закріпити прищіпкою за борт акваріума. Зачекайте на вирівнювання температури. Коли температура стане однаковою, кожні 5-10 хвилин потроху, буквально по 50-100 грамів, додавайте воду з акваріума в пакет до співвідношення чужа-своя 50/50. Через 30-60 хвилин акуратно пересаджуйте рибку в акваріум.
Для ніжних рибок такий спосіб є великим стресом, тому їх потрібно пересаджувати повільніше, плавно змінюючи параметри води. В ідеалі пересаджувати рибку потрібно через карантинний акваріум, де можна спостерігати за нею протягом певного періоду часу. Це дозволить не заразити ваш акваріум у разі, якщо рибка хвора.

Be the first to comment “Заселення акваріума”