Вимоги до кислотності води в акваріумах

Сприятливі умови

Вода – головний елемент внутрішнього світу акваріума. Саме від її параметрів залежить якість життя і саме життя мешканців будь-якої штучної водойми. Найбільш важливими характеристиками акваріумної води є її жорсткість, лужність та кислотність.

Кислотність води позначається двома латинськими літерами pH. Рівень pH показує концентрацію іонів водню у воді і, насамперед, залежить від її походження (колодязна, водопровідна, покупна). Ідеальний показник pH води знаходиться між 6.0 та 8.0 одиницями. Така вода підходить більшості видів рибок та інших мешканців акваріумів. Середовище, рівень pH в якому менше 6 або вище 8, вважається агресивним і абсолютно непридатним для життя.

pH води в акваріуміЯкщо акваріумна вода має кислотність менше 7.0 рН, то вона вважається кислою, а якщо більше 8.0 рН – ?лужна. Рівень кислотності води знаходиться у прямій залежності від кількості вуглекислого газу (СО2) у ній: чим більше СО2, тим вона кисліше. Жорстка вода має більш лужне середовище. У цьому перепади кислотності у ній значно менше, на відміну м’якої. Разом з тим, м’яка вода здатна до різкої зміни показника кислотності навіть при невеликих додаваннях лугу.

Зміна рівня pH

Різка зміна рівня pH може викликатися кількома факторами. Найчастіше це трапляється внаслідок заміни старої, звичної води. Новий рівень кислотності середовища піддається сезонним змінам. У теплу пору року – навесні та влітку, зростає інтенсивність природного освітлення акваріумів прямими променями сонця, внаслідок чого збільшується рівень поглинання вуглекислого газу з води штучної водойми і рівень рН знижується.

кислотність води в акваріумі

Зміна кислотності та лужності в акваріумах, у будь-якому випадку, повинна відбуватися м’яко і поступово. При різких коливаннях цих показників, навіть на дві одиниці, здоров’ю мешканців акваріума буде завдано відчутних збитків.
Щоб уникнути загибелі рибок, вимогливих до кислотності води, необхідно періодично вимірювати її рівень. Різке підвищення або зниження pH однаково шкідливе водних жителів. Єдина відмінність – для одного виду риб такі зміни можуть завдати меншої шкоди, а для іншого стати смертельними. Для акваріумних рибок абсолютно непридатні чотири види води – кисла, лужна, дуже кисла та дуже лужна.
Вимоги до кислотності води в акваріумах
1)PH = 1-3 сильнокисла вода
2)PH = 3-5 …
3) PH = 5-6 слабокисла вода
4) PH = 6-7 дуже слабкокисла вода
5)PH = 7 нейтральна вода
6) PH = 7-8 |
7)PH = 8-9 слаболужна вода
8) PH = 9-10 лужна вода
9)PH = 10-14 сильнолужна вода

Для забезпечення нормальної життєдіяльності мешканців акваріумів, водне середовище має бути нейтральним, слабокислим або слаболужним.

Тестування водного середовища в акваріумах

На рівень pH води впливають кілька моментів. Насамперед – це обсяги вуглекислого газу, що видихається рибками, а також – кількість рослин в акваріумі та їх забарвлення, від нього залежить ступінь поглинання газу, що виділяється. Як відомо, показник кислотності води в акваріумі може змінюватись протягом доби, але не більше ніж на 0.3 pH.

Днем рослини набагато інтенсивніше поглинають вуглекислий газ, ніж уночі. Тому за ніч у воді накопичується більше вуглекислого газу, а до ранку його кількість помітно зменшується. На перепади кислотності також впливає і рівень жорсткості води. У воді з більшою жорсткістю такі перепади менші.

Як визначити рівень pH (кислотності) води в акваріумі?

Як визначити рівень pH (кислотності) води в акваріумі? width=

Для визначенняня рівня кислотності води в акваріумі необхідно придбати спеціальні тести. Продаються вони у всіх зоомагазинах та у відділах засобів фільтрації води. Тест для визначення кислотності є звичайною смужкою паперу-індикатора. При взаємодії з водою такий папір набуває того чи іншого кольору. Відтінок, який проявляється після тестування, слід порівняти зі спеціальною таблицею, яка в комплекті з тестом. Кожен із відтінків має своє значення pH.

Збільшення та зменшення кислотності

Збалансувати показники pH можна за допомогою аерації води повітряними потоками. Цей ефект досягається завдяки установці в акваріумах компресорів-аераторів і водних фільтрів з даною функцією. Таким чином, надлишки вуглекислого газу не накопичуються в ємності, а виходять за її межі. Потоки бульбашок повітря, що піднімаються, створюють вертикальну течію, якою забезпечується нормальний газообмін у життєдіяльності мешканців штучної водойми. Існує залежність кислотності від жорсткості води, тому отримати потрібний рівень pH – 7.0, причому, незалежно від походження води, можна звичайним кип’ятінням, але даний спосіб негативно впливає на біологічний баланс води. Вимоги до кислотності води в акваріумах

Збільшення та зменшення кислотностіДля того, щоб знизити рівень pH, воду в акваріумі можна розбавити дистильованою, торф’яною або талою водою. Для виготовлення води, здатної знизити pH середовища, необхідно:

  1. На літр дистильованої води внести 5 грам торфу.
  2. Прокип’ятити суміш (півгодини).
  3. Дати їй охолонути, а потім пропустити через спеціальний фільтр (2 – 3 рази).
  4. Залишили воду залити в акваріум.

Зменшити кислотність води допоможе звичайна питна сода. Якщо в акваріумі слабкий компресор або фільтр-аератор, що має невелику потужність, додавати краще соду до 6.00 або після 12-13.00. У цей час фотосинтез рослин проходить найшвидшими темпами. Якщо акваріум оснащений сильним аератором-компресором, то знижувати кислотність не потрібно. Функцію зниження pH він повністю бере на себе.

Також зменшити рівень pH води допоможуть корали, молюски і черепашки, які, як відомо, містять багато кальцію. Для отримання бажаного ефекту досить просто покласти в акваріум. Таким чином будуть вирішені два питання, забезпечення відповідного довкілля для улюблених рибок та прикраси інтер’єру самого акваріума.


Be the first to comment “Вимоги до кислотності води в акваріумах”