Освітлення для акваріума або освітлення акваріума люмінесцентними лампами

Світло в акваріумі

Відповідь на питання доцільності установки| Якщо акваріум більш-менш пристойних розмірів, то без світла він навряд чи цікавий як предмет інтер’єру. Хоча є низка винятків. Приклад – акваріум столик. Так, там не обов’язково підсвічувати рибку. Адже акваріум столик проглядається зверху, а не збоку. Як у класичному варіанті. Але, в більшості інших акваріумів світло необхідне. І є популярна розробка. Люмінісцентні лампи. Майже всі акваріуми з 1990-х до 2015 року були створені на них.

Відразу обмовимося

У цій статті розглядається освітлення для акваріума тільки про стару добру школу на Т5 і Т8. Тільки Т5 та Т8 технологія люмінесцентних ламп. Про ЛІД освітлення, на яке ми перейшли, окрема стаття.

[box]Декоративне освітлення для акваріума важливе в першу чергу вам, а не вашим акваріумним рибкам. Тому ви освітлення підбираєте собі. [/box]

Акваруїм перегородка відкритий

Ось як приклад один акваріум без освітлення.

Яке світло потрібне для акваріума

Залежно від цілей та особливостей акваріума.

Світло ми можемо поділити на кшталт джерела:
– лампи розжарювання;
– енергозберігаючі лампи;
– люмінісцентні лампи;
– металогалогенні, галогенні та інше промислове освітлення;
– LED освітлення.
лампа для черепахиkrisha

Який варіант краще? Та ніякої. У кожному варіанті є свої особливості. І як не дивно, навіть ми використовуємо ВСІ види освітлення в акваріумах. Все залежить від вихідних даних, і що ми хочемо отримати.

Яке буває світло

По-перше, на що звертаємо увагу, індекс кольору CPI. Він може доходити до 100%. Багато хто не пишуть його. Чим вище показник, тим барвистішим буде акваріум.

По-друге, на що потрібно звернути увагу, це на ефективність. Скільки люменів видає на ват кожен тип освітлення. Скільки коштує освітлення для акваріума І як його декоративно оформити та вмонтувати в акваріум. Ось від цих показників ми відштовхуємося. Трохи згодом у таблиці ви побачите різницю.

По-третє, на що можна звернути увагу, це температуру світла і спектральний склад. Від цієї характеристики залежить, як виглядатиме акваріум. Як ми його сприйматимемо.

[box]Підібрати освітлення для акваріума не так просто, як може здатися з першого погляду[/box]
Яке освітлення краще?

Чому ж віддати перевагу?

Візьмемо таблицю з ККД освітлення з вікіпедії, де є стаття про штучне освітлення

Світлова віддача (Люмен/Ватт) ККД%
40Вт лампа розжарювання 12,6 1,90%
Енергозберігаюча лампа (розрахунок що в 5 разів ефективніша за лампу розжарювання) 63 9,50%
T8 лінійна, з електронним баластом 80-100 12-15%%
T5 лінійна 70-100 10-15%
білий світлодіод 10-97 1.5-13%
металогалогенні лампи 92-150 12-22%

Єдине, що лампи розжарювання та енергозберігаючі лампи дуже обмежені у варіаціях світла. Тобто з ними ми не можемо отримати гарний акваріум.

Лампи розжарювання ми використовуємо для акваріумів з ракушками. . Вони хоч і дають найгірший показник використання електроенергії. Зате вони мають один плюс, який необхідний черепашкам. Вони виділяють тепло.

акваріум для черепах з лампою розколюванняУстановка на акваріумний світильник енергозберігаючих ламп обійдеться дешевше люмінесцентних. Але добитися по-справжньому красиво освітленого акваріума не вийде. Ось якщо вам потрібен дешевий маленький акваріум, і вам все одно, яке освітлення там буде – тоді енергозберігаючі лампи це найкращий варіант.

Металогалогенні лампи та інші типи ламп промислового призначення ставляться в менш ніж 1 акваріум на 1000 шт., у них є свої особливості, і краще вам самостійно не грати з ними.

Про боротьбу люмінесцентних ламп та LED освітлення в акваріумі поговоримо далі.

Люмінесцентні лампи та рослини

Люмінесцентні лампи для рослин

Є 2 рішення. Дороге гарне, та дешеве середнє.
Дороге навіть дуже. Лампи професійні коштують грошей і не маленьких. Вже дешевше лід світильники ставити. Чи не лід лампи, бо ще гірше буде, а саме світильники. Купуєте гро люкс, аквастар чи інших виробників. І за 1 рік їх потрібно міняти. Ви бачите світло, рослини немає. Вони вигоряють. Кажуть, денерлі розраховані на 3 роки. Але ми не перевіряли практично. І цілком реально, що вони так. Так що купуєте брендову лампу, і за рік міняєте. Тоді зростатимуть усі рослини, за достатньої кількості самих ламп.

Дешеве засноване на 765 або 865 і 730 або 830. Дані лампи як у парі використовують, так і окремо. Скажімо правду: швидкоростучка не буятиме. Рости буде криптокарину, валіснерія, прості мохи та папороті. Хто до якості освітлення невибагливий. Коштують вони копійки, і їх не потрібно міняти раз на рік. Поки не потьмяніють. Технологія дешева, і ми часто її використовували саме для таких цілей.

Про потужність освітлення

Потужність освітлення

Давайте визначимо, у чому вимірюється потужність світла. Потужність світла вимірюється люксами та люменами. Величини практично ідентичні. 1 люкс = 1 люмен на кв. метр. Тож різниці немає, якими величинами користуватися. Вони замінюються. Потужність, що вказується на лампах Вт. – це електрична потужність споживана приладом, а не потужність освітлення. Але чомусь рекламні компанії подають потужність лампочок у Вт.

svetodiod-sravnenieЗ чого складається світло. Коли струм надходить на лампочку, він перетворюється на теплову енергію та світлову. Внизу в табличці показані різні типи ламп за їхньою ефективністю.

Те, як ви бачитимете яскравість в акваріумі залежить і від типу освітлення, і від його потужності. І ще від довжини хвиль та колірної температури ламп.
Акваріум у стіні з цегли Акваріум перегородка меблі 3

На фотографіях різниця в колірній температурі: у першому варіанті використовуються лампи холодного свічення (понад 6000 Кельвінів), у другому випадку тепле світіння (близько 3000 Кельвінів). Виглядають акваріуми зовсім по-різному.

Люмінесцентні лампи Т5 та Т8 для акваріума

Боротьба технологій Т5 і Т8 йде давно. Хтось переходить на Т5 і залишається задоволений. Ми ж у більшості випадків використовуємо акваріумне освітлення на базі ламп Т8.

Порівняння люмінесцентних ламп Т5 і Т8
Чим відрізняються лампи Т8 від Т5? Перша видима відмінність – розмір цоколя. А характеристики нижче у таблиці. Можна зустріти таблиці, де показано, що Т5 крутіше у всьому ніж Т8. Але технології вони різні використовували. Для Т8 стару ПРА, а для Т5 нову ЄПРА. Ось тому не завжди потрібно вестись на такі “дослідження”. Т8 найдешевша технологія. А продавати треба ж дорожче.
[box] Технології Т5 освітлення дорожче ніж Т8. І при цьому вони мають мало плюсів, але дуже багато мінусів [/box] Та й взагалі, навіть при різних температурах світловий потік відрізняється. Ось лампа LUMILUX T5 HE 14 Вт при температурі 25 градусів видає 1200 лм, а при 35 градусах вже 1350 лм. І навіть у різному спектрі лампа видає різну кількість люменів.

У таблиці показані технічні характеристики які дає виробник. Що Т5 є більш крута технологія ніж Т8 я не побачив. кЗвичайно ж я брав усі ОДНАКОВІ характеристики, коли технічні дані отримали одним шляхом.

Лампи Sylvania Aquastar
Показник
Потужність, Вт 14 38 18 36
Світловий потік, лм 525 2100 900 2100
Світлова віддача, лм/ВТ 37,5 55 50 58

У перших 2-х випадках лампи Т5 дуже програють по світловіддачі ламп Т8.

Osram LUMILUX T5 830
Показник Т5 Т5 Т8 Т8
Потужність, Вт 14 35 18 36
Світловий потік, лм 1200 лм 3320 лм 1350 лм 3350 лм
Світлова віддача, лм/ВТ 86 лм/Вт 94 лм/Вт 75 лм/Вт 93 лм/Вт
Osram LUMILUX T8 865
Показник Т5 Т5 Т8 Т8
Потужність, Вт 14 35 18 36
Світловий потік, лм 1100 лм 3050 лм 1300 лм 3250 лм
Світлова віддача, лм/ВТ 79 лм/Вт 86 лм/Вт 72 лм/Вт 90 лм/Вт

Виходить, що “дослідження” багатьох продавців на рахунок ефективності освітлення Т5 і Т8 далекі від об’єктивності. Дані підтасовані так, щоб люди вважали що Т5 це круто. До речі, Sylvania взагалі не афішує свої показники ламп, т.к. за технічними характеристиками вони програють. У ламп Sylvania Aquastar колірна температура 10 000 кельвінів, проти 3000 до 830 ламп. І тому 830 ламп здаються яскравішими.
Додатковим мінусом ламп з цоколем Т5 є їх сильний перегрів. Вони гріються настільки, що багато пластиків не витримують і акваріумна кришка у прямому розумінні плавиться. Її починає крутити. Т8 лампи теж виділяють тепло, але не настільки, щоб зіпсувати кришку. А Т5 лампи псують просто. Дуже багато бачили кришок, які виглядають кострубато саме від тепла з ламп з цоколем Т5. Як варіант охолодження ставлять кулера. Але використання кулеров одразу додає проблем. Куди ставити? Не за всіх технологій виготовлення кришки можливе встановлення. Наприклад, у акваріумах Kardinal ми не зможемо вставити кулер. Плюс, як приєднувати його до розетки, та як його ховати. Питання, звичайно ж, вирішуємо. Але постає інше питання в ціні.
Ціна на Т5 технологію, при тому що немає більшої світловіддачі, дорожче. Поставити кулера це додаткові витрати. Або купувати дорожчий пластик, який витримує високі температури. І лампи на технологіях Т5 дорожчі, і вологозахищені патрони та ЕПРИ під великі лампи – все дорожче. Т5 виходить дорожчим і у виготовленні, і в обслуговуванні. А вигоди, які вона принесе, є дуже сумнівною.
[box]Висновок – Т8 дешевше Т5 у всьому.[/box] заднє тло для акваріума

Ось так виглядає акваріум з правильним освітленням.

Скільки часу світиться в акваріумі?

Скільки має горіти світло в акваріумі

Світло для рибок не важливо. Є винятки, але не для декоративних акваріумів. Світло важливе для вас. Ось скільки ви знаходитесь вдома і скільки на нього дивитеся, ось стільки може горіти світло. Акваріум ставлять для краси. І тому, коли ви збираєтеся дивитися на акваріум, бажано щоб там горіло світло. І нагадую, що зараз розглядаємо варіант акваріума без живих рослин.

З іншого боку, рекомендую світловий день у декоративному акваріумі до 12 годин. При такому світловому дні він менше заростатиме водоростями і довше зберігатиметься акваріум у чистому зовнішньому вигляді.
Приклад світлового дня для таймера. Будинки з 7:00 до 10:00, увечері з 19:00 до 24:00. В офісі з 8:45 до 13:00 та з 14:00 до 19:00
Ви ж виставляєте світловий день під себе як вам зручно.

Світло для акваріума купити

Тепер найцікавіше, а що купувати. Я не вдаватимуся до всіх подробиць різних типів освітлення. Тут розпишу якесь освітлення і навіщо ми використовуємо у себе. Розглядаю лише люмінесцентне освітлення.

Які лампи у нас і коли їх використовуємо
[box]Інтернет магазин акваріумів, де ви можете купити світло для акваріума[/box] 830 – 765 – 865 – все це дешеві лампи одного поля ягоди. Вони просто дають світло. Некрасивий, але висвітлює акваріум. Для дешевих варіантів підійдуть. У 830 переважає теплий червоний колір, у 765 та 865 холодний синій.
965 – досить добре під ним виглядає акваріум. Коштують у кілька разів дорожче за попередників, і їх вибір обмежений розмірами. Не під кожен розмір знайдеться лампа.

Sylvania Aquastar – дуже добре виглядає під ними акваріум. Особливо стиль псевдомору. Рибка яскравіша, акваріум більш насичений. Мінус, у травнику за рік міняти. І ціна.

Що вибирати визначаєте ви виходячи з бюджету. Купити лампи для акваріума ви можете у акваріумному магазині у м. Києві.

Світлодіодне освітлення акваріума

cropped- shtrih-do.jpgУ попередньому розділі показано, що світлодіодне освітлення акваріума за технічними характеристиками нічим не краще за інші типи освітлення. Так, це технологія майбутнього. Так, вона розвивається. Стаття написана у 2018 році. Але немає впевненості, що найближчим часом вона вирветься вперед і випередить інших конкурентів. Занадто багато мінусів.

[box]Освітлення на світлодіодах виявляється не найбільш економічно вигідним варіантом, як пишуть про нього продавці.[/box]

Чому дешеве ледівське освітлення не підходить.
Почнемо з обману технічних характеристик, заявленого та фактичного. Я наведу один приклад, але якщо копнути глибше, то такі махінації є за всіма технічними характеристиками. І тому їх дані не зовсім корректно порівнювати з іншими типами освітлення. Технічні характеристики світловіддачі виробник дає світлодіод. Ні лампочки, ні світильника, а світлодіода. Що це означає? Ну це як кредит взяти під 10% річних. Номінально справді вам нарахують 10% річних. Але, послуги банку 1,5%, страховка 5%, відкриття та обслуговування рахунку 2%, і разом 10% перетворюються на …
Ось так і тут, при заявленій світловіддачі в 100-150 люмен/Вт, їх реальне значення отримуємо близько 90 Лм/Вт.
Точно такий же міф про їхню вигідність. Мовляв дешеві, їдять мало електроенергії, багато служать і коштують копійки. Але ви придивитеся, із чим вони порівнюють показники. А порівнюють вони з лампами розколювання. А як їх рекламні сайти порівнюють із люмінесцентними лампами, у мене просто виникає іноді шок. Як так можна дурити. Якщо лампа T8 видає 1100 люменів, то я читав, що виявляється, вони знайшли лампу з 700 люменами. І таких підтасувань повно. Ми також використовуємо світлодіоди. Але реальність така, що ця технологія не найдешевша. За нею майбутнє.
До речі, у нас на сервісі вологостійка світлодіодна стрічка не витримала 1,5 року експлуатації. Які 50000 годин? [/box]
Який лід не використовувати в акваріумі

Мінус світлодіодного освітлення в акваріумі

Тепер мінуси технології світлодіодів з технічного боку. Тут було розписано мінус на 2018 рік. Але вони наважилися. Мінуса у дешевому льоду є. І акваріум не виглядає, і рослини не ростуть. Також є мінуса у світлодіодних лампах. Не видають вони хорошої якості. Хоча й стоять по 40 у.о.

Коли ми використовуємо світлодіодне освітлення

ЛІД освітлення у нас

Ми повністю перейшли у себе на дороге ЛЄД освітлення. Вона має величезний плюс у порівнянні з іншими технологіями – розмір. Вона маленька, тоненька, і її можна сховати.

  1. У нас маленький акваріум. Такий маленький, що інший тип ламп туди не влізе.
  2. У нас маленький простір між кришкою та акваріумом
  3. Нам потрібне дешеве та якісне світло

Приклад, коли ми використовуємо освітлення для акваріума саме світлодіодне LED.


Фотографії акваріумів де різні люмінесцентні лампи

Люмінесцентні лампи у освітленні для акваріума фото

Слід врахувати, що рослини в даному акваріумі у нас ростуть під трьома 765 та однією 965 лампою. Так що тут мета показати як виглядатиме акваріум, рослини та рибка під різним освітленням. А не як зростатимуть рослини.
2_830
830 – 2 шт
2_765
765 – 2 шт
4_765
765 – 4 шт
830+765</a
830 + 765
965+830</a
965-765
2_965
965 – 2 шт
2_AS
Sylvania Aquastar – 2 шт
830+AS
830 + Sylvania Aquastar
765+AS
Sylvania Aquastar + 765
ніякі
Освітлення звичайними лампами

Таблиця люмінесцентних ламп Т8 для акваріума

Таблиця Т8 ламп
Мощність 15 18 20 30 36 40
L Длина 437 590 895 1199
немає даних 58 17 60 21
830 73 62 95 81
765/865 73 62 95 81
965 132 206
Аквастар 179 185 222 245
Grolux 148 154 216 225
MARINESTAR
AquaClassic 169 163 203
Fluval GLO 229 242 293 364
Джуелл 172 188 267 227

Що позначати цифри в таблиці. Це орієнтовна ціна. Ціни завжди змінюються і у різних продавців різні, але порівняти ціну між різними виробниками освітлення тут можна. Це проста табличка. Внизу полную таблицу, когда не помогла первая. Там все різновидності ламп, які є.

8 10 14 15 16 18 20 23 25 30 36 36 38 40 40 58 65 70 72 80
L довжина 288 470 360 437 720 590 590 970 742 895 970 1199 1047 1199 1040 1500 1500 1764 1500 1500
немає даних 62 58 88 17 107 60 108 21 37
830 73 62 95 81 101 90 175
765/865 73 62 95 81 90 175
965
Аквастар 196 179 185 231 222 245 270 287
Grolux 170 148 154 198 216 225 287 306
MARINESTAR
AquaClassic 177 169 163 203
DAYLIGHTSTAR 375 407 490 543
Fluval GLO є 205 229 242 250 293 364 350
Джуелл 136 148 190 188 227 228

Ось сама повна таблиця по лампам Т8 для акваріума. Які довжини, які маркировки існують.

Таблиця люмінесцентних ламп Т5 для акваріума

Таблиця Т5 ламп
Мощність 8 24 39 54
L довжина
288 549 849 1149
немає даних 40
830 79 95 100
765/865 79 95 100
965
Аквастар 267 300 344
Grolux 119 427 337 401
MARINESTAR 339 406 476
AquaClassic 306 339 389
DAYLIGHTSTAR
Fluval GLO 242 203 236 315
Джуелл

Здесь таблиця по лампам Т5, які найбільше поширені в акваріумах. Стандартные размеры. Ниже є і таблиця по нестандартним розмірам. Так же всі різновидності, які зустрічаються серед акваріумістів. Ціни звичайно ж беруться на визначену дату і служать лише для порівняння конкурентів. Слідовательно, на них орієнтуватися не можна. Створили таблицю для того, щоб визначити з вибором технології, на яких лампах поставити свій акваріум (є довга лампа), і орієнтовно, яка технологія сама дешева для вас і є конкуренція.

Не стандартные люминесцентные лампы Т5

4 6 8 13 14 21 24 24 28 28 35 35 39 45 49 9 54 54 54 80
L 136 212 288 517 549 849 438 549 590 1149 742 1449 849 895 1449 1047 1200 1149 1449
немає даних 40 37 40 48
830 91 107 79 116 134 95 139 100 148
765/865 91 107 79 116 134 95 139 100 148
965
Аквастар 407 267 423 443 300 476 510 612 344 373
Grolux 119 149 315 427 434 469 337 504 524 578 401 422
MARINESTAR 339 406 476 542
AquaClassic 306 339 389
DAYLIGHTSTAR
Fluval GLO 242 203 236 315
Джуелл 234 234 302 302 358 412

Be the first to comment “Освітлення для акваріума або освітлення акваріума люмінесцентними лампами”