Домашній акваріум

Домашній акваріум

Комфортне життя рибок та інших мешканців акваріума можлива лише там, де їм створено умови, наближені до природних. Важливо, щоб був необхідний простір для утримання необхідної кількості риб. Чим менша ємність водойми, тим гірше почуваються її мешканці. І тим складніше створити біологічний баланс. При більших обсягах стабілізується температура та хімічний склад води. Для оптимального вмісту рибок підійде квадратний або прямокутний акваріум від 50 літрів . Для підтримки необхідного кисневого балансу його ширина має перевищувати висоту. Домашній акваріум, відразу задайте правильні питання, щоб потім не перероблювати.

Види

домашній акваріум матрьошкаАкваріуми розрізняються за видами на основні та допоміжні. До основних акваріумів належать штучні водоймища, які використовуються для утримання рибок та інших мешканців домашніх водойм, а також аквадизайну. Додаткові акваріуми потрібні для допоміжного обслуговування основного акваріума. Наприклад акваріум матрьошка, пропонований нашою фірмою, дозволяє акваріумісту забезпечити комплексний догляд за мешканцями водойми. Акваріуми, що входять до набору, можна використовувати як:

 1. Нерестовий. Важливим є при створенні прийнятних умов для ікрометання
 2. Інкубаційний. Акваріум для інкубації ікри та отримання малька риб забезпечує ідеальні умови для перших днів життя та підготовки до пересадки у виростну водойму
 3. Виростний. Призначений для мальків, що підростають, перекладених через 2-3 тижні з інкубатора
 4. Карантинний. Служить для тимчасової ізоляції нових рибок та хворих особин з основного акваріума
 5. Декоративний. Акваріум – сад або інтер’єрний акваріум, призначений для створення композицій акваріумного дизайну
 6. Змішаний. Звичайний домашній акваріум в якому мешкають риби і ростуть рослини, підібрані незалежно від їх видового складу рідних біомів проживання. Основний критерій вибору видів – їхній привабливий зовнішній вигляд.

домашній видовий акваріумКомплект акваріумів матрьошок дозволяє створити 6 основних видів штучних водойм, необхідних для домашньої акваріумістики. Крім цього можна виділити такі види акваріумів з обсягом від 100 л:

 • Географічний. Представлені мешканці одного біома, ареалу проживання
 • Біотопний. Розширений географічний акваріум. Створення підводного рельєфу певної водойми, в якій поміщаються рослини, що виростають у даній місцевості та види риб, що відповідають цьому району
 • Голландська. Сад під водою, де переважають не риби, а рослини
 • Декоративний. Акваріум без кришки, призначений для рослин, що високо ростуть, листя яких виступає над водою
 • Видовий. Акваріум в якому мешкають риби одного виду.

Обладнання

Щоб доглядати за будинком для рибок та його мешканцями, потрібно використовувати набір спеціального акваріумного обладнання. Все необхідне для збирання в акваріумі має бути виготовлене з натуральної сировини або екологічно чистого пластику:

 • Фільтр
 • Аератор
 • Нагрівач
 • Освітлювальні прилади
 • Набір сітчастих сачків різного розміру на обручі з ручкою для мальків та дорослих рибок
 • Лопатка для відшкрібання зі стін водоростей. Магнітна безконтактна лопатка
 • Сифон для зміни води, усунення відходів, залишків корму
 • Годівля
 • Дві ємності на 5-10 л призначені для «лазарета», де знаходяться хворі рибки
 • Щипці для діставлення з дна різноманітних речей
 • Клапани для захисту компресора від потрапляння в нього води, коли він вимкнений.

Вода

акваріум для рибокВона буває різною за якістю та властивостями. Температура, світло, концентрація кисню та вуглекислого газу, кислотність, жорсткість, осмотичний тиск, сольовий склад та інші фактори сильно впливають на стан рибок та сприяють нормальній їхній життєдіяльності.

Вода з міського водопроводу – чиста, прозора з DH=5 – 20 градусів (жорсткість), КН=2 – 15 градусів, РН=6,5-7,5 (водневий показник) цілком прийнятна для рибок. Для прискореного використання водопровідної води необхідно через годину після заповнення ємності акваріума внести в неї спеціальний препарат, що зв’язує і виводить хлор і важкі метали з води. Препарат продається в будь-якому магазині акваріумістики. Якість води після його використання можна перевірити за допомогою спеціальних тестів.

Грунт

Необхідний елемент для будь-якого акваріума. Насамперед він потрібен корінням рослин, які отримують із нього корисні речовини необхідні їхнього росту. Крім рослин його потребують й інші мешканці водойми – наприклад, бактерії, які поглинають продукти життєдіяльності, що виділяються рибками, тим самим підтримуючи чистоту води, і встановлюючи екологічний баланс у водоймі.

Особливості ґрунту:

 • У ньому не повинні міститися шкідливі речовини
 • Він не може бути гострим, щоб не поранити рибок
 • Бути таким, щоб вода повністю крізь нього проникала.

Річковий сірий гравій ідеально підходить у цій якості. Його округлі гранули розміром 1-5 мм досить великі, а значить, не засмічують фільтр, добре пропускають воду, схожі на однорідну масу. До складу входять нешкідливі мінерали – кварц та польовий шпат.

Не рекомендується поміщати на дно подрібнені черепашки та морський пісок, а також ¦дрібний щебінь та кам’яну крихту.

Товщина основи повинна бути різною на тій чи іншій ділянці дна. Вона коливається від 1 до 8 см. Щоб легше видаляти бруд, що збирається на дні, ґрунт розміщують під нахилом до передньої стінки. На невеликій ділянці, позбавленій ґрунту, можна влаштувати годівницю, якщо обгородити його – це полегшить рибкам пошук живого корму. На пагорбах доцільно садити рослини.

Освітлення

освітлення в акваріуміПершими при поганому освітленні починають страждати рослини. Саме на їх зовнішній вигляд видно, що світла надто мало. Біобаланс порушується, що призводить до розмноження шкідливих бактерій, а потім – до хвороби та загибелі риб. При надлишку ж світла на стінках акваріума з’являються водорості.

На ступінь освітленості впливає і склад води в акваріумі, і його висота, і матеріал, з якого він виготовлений.

За своїми параметрами освітлення має бути наближеним до природного. Добре використовувати люмінісцентні лампи змішаного типу: сині та червоні, холодного та теплого світла. Акваріум має бути освітлений протягом 12-14 годин на добу і він повинен бути приблизно 0,6 Вт на літр води.

Аерація

Це насичення води киснем за допомогою помп і компресорів, яке відбувається на водній поверхні і подачею повітря в товщу води. Збагачення киснем відбувається за рахунок потужності потоку води, що забезпечує всмоктування кисню з повітря. Головний фактор – механічна аерація має відбуватися безперервно. Тому не можна економити на купівлі аераційного обладнання – воно має бути потужним, що створює відмінне продування та якісним. Рослини незамінні у постачанні кисню в акваріум. Але крім вуглекислого газу їм також потрібний кисень.

Фільтрування

акваріум з увігнутим склом

Вона дуже важлива для збереження такої структури води, яка забезпечує флорі і фауні акваріума нормальну життєдіяльність. При роботі фільтра з насадкою для забору повітря він втягує його разом з циркулюючою рідиною. Вода, проходячи через касету фільтра, залишає там органічні частинки і після очищення знову потрапляє в резервуар. У багатьох фільтрах кругообіг води відбувається за рахунок руху повітря, який нагнітає компресор. Вибір фільтра залежить від розмірів акваріума, від чисельності в ньому рибок і від їх чутливості.
Догляд

Замінювати частину води, очищати детрит – не згнили частинки рослинних або тварин організмів, з якими не впорався фільтр, чистити оглядове скло.

Декорування

Камені, корчі, кераміка служать не тільки для прикраси акваріума. У них ¦рибки ховаються, кидають ікру. До них прикріплюються деякі рослини. Вони, нарешті, приховують від загального огляду спеціальні прилади. Натурально виглядають у резервуарі уламки вулканічної чи мулової породи: кремінь, базальт, граніт, кварц.
Красиво виглядають плоскі камені та кам’яні ніші. Оригінальний вигляд підводному рельєфу надають різні, спеціально оброблені корчі. Добре підходять і оброблені коріння листяних дерев.


Be the first to comment “Домашній акваріум”