Догляд за акваріумами

     Будь-який акваріум, незалежно від кількості мешканців, оформлення та розмірів, потребує регулярного догляду. Розклад та частоту таких процедур кожен акваріуміст встановлює індивідуально, виходячи з особливостей свого акваріума. При складанні графіка важливо враховувати все: види рибок, наявність або відсутність рослин, обсяг акваріума, місце розташування. Дізнатися про способи догляду за рибками та іншими мешканцями вашого акваріума ви можете проконсультувавшись з нашими фахівцями. Досвідчені акваріумісти підкажуть основні моменти догляду за акваріумом і проведуть консультацію не тільки за способом догляду, а й щодо вибору обладнання та ємності акваріума необхідних розмірів.

Догляд за акваріумом починається з перших днів після його облаштування і запуску в нього рибок. Умовно, такий догляд можна поділити на щоденний та щотижневий. Розглянемо кожен із них детальніше.

Що ми робимо під час догляду за акваріумом

     Спочатку рибок, рослин, як рибка поводиться, як акваріум виглядає, і плануємо, що ми сьогодні повинні зробити в даному акваріумі. Починаємо з того, що відкриваємо акваріум, знімаємо кришку та освітлення, і починаємо з чищення. Починаємо з заміни води. Якщо ми злити частину води, то з акваріумом працювати простіше. При заміні води ми чистимо ґрунт і, за потребою, фільтр. Всі матеріали, що фільтрують, ретельно вимиваються від органіки. Потім, починаємо чистити стекла від обростань, чистимо декорації і стежимо за рослинами: підгнилий і жовтий лист обриваємо, довгі рослини коротшаємо, стрілки ехінодорусів пересаджуємо. При цьому видно, як працює все обладнання, освітлення, фільтр, обігрів, аерація. Якщо щось не так, ми починаємо розумітися на причинах. Після того, як все почищено, ми починаємо всі декорації встановлювати назад. І після всіх процедур, коли отримали те, що хотіли, заливаємо воду назад. Набрали воду – встановили кришку назад, почистили шибки і кришку, і все.

[jumbotron bgcolor=”#0b96ed”]
Якщо Вам немає часу або бажання займатися чищенням акваріума – ми з радістю допоможемо і все зробимо замість Вас.
[/jumbotron]

Щоденний догляд

      Щоденний догляд за акварією як годування його мешканців. Досвідчений акваріуміст повинен спостерігати за рибками, їх поведінкою, апетитом, наскільки вони активні. Приділяючи своїм вихованцям зовсім небагато часу, ви не тільки пізнаєте принади водного світу, але й завжди будете в курсі того, що відбувається з вашими рибками.
Акваріумні рибки можуть захворіти або просто, без видимої на те причини, змінити свою звичну поведінку. Головне у такому разі, вчасно помітити зміни та правильно відреагувати на них. Найкращий момент для спостереження за поведінкою рибок – час їх годування, коли вони випливають ближче до поверхні акваріума і починають їсти корм. Зі звичайними акваріумними рибками такий процес радше задоволення, ніж робота. Виняток – нічні види рибок, спостерігати за якими можна лише вночі та ще й з ліхтариком.

     підозрілих рибок – хворих, неактивних, тих, які не їдять, ¦треба взяти під нагляд, і бажано на кілька днів. За цей час ви зможете встановити причину зміни їхньої поведінки, і якщо знадобиться – вжити заходів щодо їх усунення.

Перевірка обладнання

</a     Також при щоденному догляді необхідно звертати увагу на роботу внутрішнього обладнання акваріума, перевіряти правильність підключення та роботи всіх приладів ,  а за потреби –  вчасно їх ремонтувати або замінювати.

Перевіряти обладнання найкраще або під час годування рибок, або в момент увімкнення/вимкнення світла в акваріумі. Про справність обладнання свідчать кілька важливих факторів, а саме:

[box type=”bio”] Вода всередині акваріума постійно фільтрується;[/box]

[box type=”bio”] Освітлення працює без перебоїв;[/box]

[box type=”bio”] Вповітря надходить через спеціальний (повітряний) насос;[/box]

[box type=”bio”] Температурний діапазон відповідає встановленим вимогам.[/box]

Якщо всі ці умови дотримані – можете бути спокійні: вашим рибкам, а точніше, їхньому здоров’ю та самопочуттю нічого не загрожує.

Особливості щотижневого догляду

Щотижневий догляд за акваріумом має на увазі під собою заміну певної частини старої води нової. Також не менше одного разу на тиждень слід перевіряти весь акваріум: видаляти наліт, що зібрався, очищати оглядове скло, стежити за рослинами.

Підміна акваріумної води

     Частота зміни води, перш за все, залежить від загальної маси води в акваріумі та біологічної рівноваги в біологічній рівновазі ньому. Перший час кількість рідини, що замінюється, може не перевищувати 20% від загального обсягу, але при збільшенні нітратів цей показник також вимагає змін.

При незначному зростанні кількості нітратів кардинальні зміни не потрібні, достатньо додаткової заміни води (один раз на тиждень). Набагато більший обсяг води – близько третини, потрібно замінити у разі її забруднення, або іншої непередбаченої ситуації. Процес заміни акваріумної води нескладний, але потребує певних навичок, а головне, уважності. Відкачування води проводиться через сифон. Відкачавши потрібний об’єм старої води, у ємність відразу ж запускається нова вода. При проведенні даної процедури дуже важливо дотримуватися всіх вимог до хімічного складу і температурі =”https://bluebarbus.com.ua/voda-v-akvariume-glavnyiy-komponent-ekosistemyi/”>води. За цими показниками нова вода має бути аналогічною старій, без будь-яких змін. Відкачування води, як правило, починається з донної частини акваріума, під час якої видаляється і детрит – органічні та неорганічні скупчення, що залишилися у фільтрі.

Як очистити субстрат

     Очистити акваріумного субстрату (грунту) – справа досить скрупульозна, що вимагає до себе знання всіх тонкощів процесу. Очищати субстрат бажано одночасно з відкачуванням (заміною) води в акваріумі. Сифон, а саме так називається спеціальний пристрій для очищення акваріумного ґрунту, допомагає прибрати детріт і мульм (відходи) досить швидко і ефективно. Проте треба бути гранично обережними і не перестаратися з «чистотою».

Регулярне очищення грунту може порушити його структуру, а згодом негативно позначиться і на житті всіх його мешканців: рибках, водоростях, аеробних бактеріях. До речі, у цій ситуації найбільше можуть постраждати саме аеробні бактерії. Живуть вони в ґрунті – усередині та на поверхні, тому постійне змішування та перемішування ґрунту порушує їх життєвий цикл та призводить до загибелі. Зменшити забруднення в акваріумі можна і природним шляхом – скоротивши кількість корму, що вкидається.

Видалення акваріумних водоростей

Щоб видалити зайві водорості в акваріумі, вам знадобляться:

[box type=”download”] Магнітні склоочисники;[/box]

[box type=”download”] Спеціальні скребки;[/box]

[box type=”download”] Суміші та речовини (антибіотики, симазин, перекис водню);[/box] [box type=”download”] Фільтри.[/box]

Акваріумні фільтри,  правила догляду

     Догляд за фільтраційною системою, точніше графік очищення фільтра, залежить від типу самого фільтра. Акваріумні фільтри бувають: механічні, хімічні та біологічні. Важливу роль у цьому процесі відіграє модель фільтра, а також матеріали, що використовуються в ньому.

Багато видів фільтруючих матеріалів, наприклад, синтетичні нитки або губки, легко промиваються, а зносившись, замінюються аналогічним матеріалом. Цеоліт, що фільтрує, піддається відновленню, а такі хімічні речовини, як вугілля і торф вимагають постійної заміни, що не завжди зручно для власників акваріумів.

     Матеріали , що використовуються в механічних фільтрах для збирання твердих відходів, вимагають регулярного чищення. Матеріали в хімічних фільтрах потребують періодичного оновлення. Тим не менш, серед них є і свої винятки, наприклад, вапняковий щебінь, якому цілком достатньо промивки.

Контакти з матеріалами біологічних фільтрів бажано звести до мінімуму. У таких фільтрах в один прийом краще підміняти або очищати певну частину матеріалів (максимум – 1/3 від загальної кількості).

Постійне очищення фільтруючих шарів донного фільтра вкрай небажане, тому що корисні бактерії, що мешкають тут, можуть повністю загинути.

Як правильно доглядати акваріумні рослини

 < Рослини в акваріумі, як і всі його живі мешканці, також потребують регулярного нагляду. Відмерле листя видаляється повністю, деяким видам рослин проводять обрізку, а всій акваріумній флорі – додаткове підживлення. Дуже високі рослини, такі як гігрофіл або валіснерія звичайна, періодично обрізаються і проріджуються.

>

Таким чином, в акваріумі не тільки підтримується гарний зовнішній вигляд і належна атмосфера, а й з’являються нові пагони рослин. Отримані «домашнім» способом молоді відростки можна розсадити в тому ж акваріумі або перенести в інший.

Головною їжею акваріумних рослин є нітрати – речовини, які утворюються внаслідок життєдіяльності рибок. З цієї причини штучні добрива, які, по суті, і є нітрати, до акваріуму додавати не обов’язково.

Штучне підживлення краще робити якомога рідше в невеликій кількості. Коли – залежить від здоров’я самих рослин. Якщо ж ви вирішили удобрити акваріумну рослинність, зупиніть свій вибір на повільно-розчинних добривах у гранулах. Додавати такі добрива треба під кореневу систему рослин, а не просто кидати у воду.

Кілька важливих моментів

 Інтенсивне водне випаровування в акваріумах компенсується її постійним поповненням. Вода має заповнювати ємність догори. Щоб зменшити випаровування води, верх акваріума слід прикрити спеціальною кришкою або склом.

Люмінесцентні акваріумні лампи бажано змінювати кожні півроку або рік, якщо професійні лампи. У літню пору року штучна водойма повинна знаходитися далеко від прямих сонячних променів і не перегріватись. Не залишайте його поблизу вікна, за можливості закривайте штори або гардини в кімнаті, де стоїть акваріум, провітрюйте приміщення після спекотного дня. Якщо ж він таки перегрівся, охолодити воду в акваріумі найкраще заміною теплої води на більш прохолодну воду (у невеликій кількості).

Дотримуючись цих простих правил і порад, ви зможете зберегти красу свого акваріума на довгі роки, а його мешканці завжди будуть тішити Вас та ваших близьких.

Be the first to comment “Догляд за акваріумами”