Акваріумний ґрунт

Акваріумний ґрунт

Акваріумний грунт – це місце існування рослин, молюсків і бактерій. На поверхні створюються умови для появи та життя корисних мікроорганізмів. Ґрунт виконує важливу функцію, будучи частиною системи біологічного регулювання у штучній водоймі. Він активно переробляє продукти життєдіяльності мешканців акваріуму. А також служить своєрідним фільтром для акваріумної води.

Вибір акваріумного грунту

Головне питання, на яке слід відповісти при виборі ґрунту – це тип бажаного акваріума та його наповнення. Невибагливі вільноплаваючі рослини та штучні декоративні елементи не потребують живильного ґрунту. Необхідно використовувати субстрат з піску, кварцу, гальки або річкових котунів. Можна підібрати замінник у вигляді штучної імітації. Використовуючи штучний ґрунт, необхідно стежити за тим, щоб він не забарвлював воду, в інших випадках його використання повністю безпечне для рибок і не впливає на те, що він не забарвлюється. -komponent-ekosistemyi/”>склад води.

красивий грунт для акваріумаПоживний ґрунт необхідний для створення підводного саду (акваріум типу «травник» або «голландський акваріум»). Крім рослин склад ґрунту важливий і для інших мешканців акваріума, тому слід враховувати необхідні показники жорсткості води, які безпосередньо пов’язані з ґрунтом.

Склад грунтової суміші повинен підбиратися або локальний (поживний грунт) для рослин. Або загальний, який підходить для всіх мешканців штучного водоймища, які житимуть у ньому.

Розмір гранул грунту

розмір частинок акваріумного ґрунтуРозмір ґрунту повинен бути прямо пропорційний розміру рибок, чим вони дрібніші, тим дрібніші ґрунт. Однак деякі рибки, на кшталт широко поширених золотих рибок, люблять ритися на дні. Внаслідок цього дрібнозернистий ґрунт розкидається і перебуває у зваженому стані. Вода в акваріумі стає каламутною, а рибки можуть загинути, наковтавшись ґрунтової суспензії.

Інші рибки, будучи донними мешканцями, живуть закопавшись у ґрунт. У зв’язку з чим їм необхідний крупнозернистий ґрунт, який створюватиме для них природні умови. Підбираючи його, слід знати звички мешканців акваріума.

Типи ґрунту

Грунтові суміші для акваріума діляться на два основні типи – грунт «голий» і грунт поживний. Як випливає із самих назв, перший тип ґрунту не містить будь-яких додаткових складових. І є просто розсип мінералів натурального або штучного походження. До таких ґрунтів належать річковий чи морський пісок. Подрібнені скельні породи: граніт, кварц. Також спеціально виготовлені промисловим способом округлі наповнювачі для акваріумів, вибір яких в даний час величезний. Акваріумний грунт акваріумний грунт

грунт в акваріуміВеличина зерен грунту для акваріума коливається від дрібних, близько 0,6 мм, до необмежених за розміром. Але, як правило, частинки ґрунту не перевищують 5 мм. Слід враховувати, що більший фракційний ґрунт необхідно використовувати з максимальною обережністю, оскільки його корисна площа для заселення бактеріями відносно мала. Використання занадто дрібного грунту також загрожує своїми небезпеками. Так як шар грунту буде занадто великим по відношенню до обсягу акваріума. Може статися «закисання» води штучної водойми. Найдрібніші зерна ґрунту (пісок) рекомендується використовувати лише для акваріумів формату «нано». Співвідношення ґрунт – вода має бути в пропорції приблизно 1:10.

Серед головного типу ґрунту для акваріума під умовною назвою «голий». Згадані вище його різновиди різняться за ступенем складності для використання та догляду.

Комбінований ґрунт

грунтовий субстрат для акваріумаjpgЯкимось проміжним варіантом між голим і поживним ґрунтами є використання разом з голим ґрунтом поживної підкладки, яка є джерелом корисних речовин для акваріумних рослин і ресурс для їх зростання і розвитку. особливо для таких кущових рослин як ехінодоруси, криптокорини та подібні до них, і нейтралізує стрес для рослин при запуску акваріума.

Як правило, спеціальна поживна підкладка містить такі основні речовини: азот, кальцій, залізо, фосфор, магній. Крім того, вона ідеально збалансована в плані кислотності. І чудово підходить для розвитку кореневої системи рослин. До складу підкладки зазвичай входять також торф та спеціальна пориста глина. Підкладка не має терміну придатності та може використовуватися практично нескінченно довго. Причому її корисні властивості з часом не втрачаються, змінюється лише «спосіб» їх застосування. Так, якщо на початковому етапі підкладка живить рослини, тобто виконує своє основне призначення. То після вичерпання своїх корисних речовин. Завдяки пористій структурі, вона вбирає у собі шкідливі речовини. А також всмоктує надлишок поживних речовин у водоймі.

Грунт в акваріумі з рибкамиНагадаємо, що надлишок поживних речовин в акваріумній воді служить прекрасним джерелом всього необхідного для розвитку небажаних водоростей і бактерій, а після того, як підкладка вбере їх у себе, вони знову служать живильним середовищем для рослин, які вбирають їх не з води як водорості, що не мають кореневої системи, а за допомогою коренів. До речі, завдяки особливо сприятливому середовищу у розвиток кореневої системи. Вона розростається до значних розмірів (до 10 кв. см.). Це ще одна корисна властивість. Так як при будь-яких роботах з акваріумним вмістом запобігає ризику небажаного виривання коренів з ґрунту. Поживна підкладка викладається на дно акваріума шаром до 2 сантиметрів. Зверху якої, шаром близько 5 сантиметрів, викладається основний ґрунт — пісок, галька, базальт.

Як часто чистити ґрунт

Грунт в акваріумі з рибками У зв’язку з темою акваріумного ґрунту не можна не сказати кілька слів про правила його чищення. Чистити ґрунт у процесі експлуатації акваріума необхідно регулярно, але не надто часто. Оптимальна частота – раз на два тижні і не рідше ніж раз на місяць. Справа в тому, що продукти життєдіяльності мешканців акваріума випадають на дно. Після чого їх, як й у природному середовищі, формується мул. Який служить корисним добривом для ґрунту. Однак, якщо мулу стає занадто багато, він починає поглинати з води кисень. Виділяючи натомість отруйні речовини. Таким чином, тут, як і скрізь, важливий баланс — дуже часто чистка знищує корисні речовини. Занадто рідкісна – призводить до забруднення, яке на певному етапі стає критичним. Акваріумний ґрунт

Використання живильного грунту

використання живильного грунту в акваріуміПоживний грунт для акваріума можна і навіть потрібно використовувати повторно. Так як це вже готовий біологічно активний компонент довкілля рибок. У процесі первинного використання якого «пішли» всі недоліки і залишилися практично самі переваги.

Догляд за ґрунтом

Базовий тип «голого» ґрунту, який рекомендований для новачків – це подрібнений базальт. Який, крім глибокого чорного кольору, привабливий низькою вартістю та доступністю. Базальтовий грунт не вимагає ретельного догляду та стійкий до змін параметрів води, таких як підвищення та зменшення загальноїжорсткості. До його недоліків можна віднести високу «запилення» і схильність до стеження. Які легко долаються ретельним промиванням сухого матеріалу. Перед завантаженням в акваріум і періодичним (приблизно раз на два місяці) розпушенням.

догляд за ґрунтом для акваріумаНаступними, за складністю використання, прийнято вважати ґрунти спеціально обкатані промисловим способом. А вершиною майстерності є кварцовий пісок. Тим не менш, загальним для всіх типів «голого» ґрунту є необхідність їхньої попередньої підготовки. Яка полягає у звільненні ґрунту від сторонніх домішок. І пилу шляхом ретельного промивання невеликих партій ґрунту перед засипанням акваріума. Також рекомендується його прожарювання, кип’ятіння та обробка спеціальними акваріумними препаратами. Акваріумний ґрунт

грунт для рослин в акваріуміДані запобіжні заходи не потрібні для купленого в магазині грунту. Але необхідні при його огорожі з природного середовища.

Гарний пісок з найближчої водойми, безсумнівно, потребує більш ретельної обробки. Без якої акваріум, разом із усім вмістом, ризикує виявитися зараженим шкідливими бактеріями та паразитами.

голий грунт для акваріумаПриродно, всі голі грунти є умовно стерильними, і до появи на них живильного середовища проходить певний час, а до появи вирощувати в акваріумі водні рослини неможливо. Якщо ж часу чи бажання чекати немає, то слід відразу використовувати поживні ґрунти, які не тільки містять усі необхідні корисні речовини, але й мають побічні корисні властивості, на кшталт корекції складу води. Це особливо актуально для наших водопровідних систем, в яких якість та властивості води не є постійними величинами.

Підготовка перед запуском

підготовка ґрунту для акваріумаПідготовка таких ґрунтів перед завантаженням в акваріум не вимагає зайвих дій, хоча іноді на упаковках виробники і рекомендують їх промивати. Набагато важливішим є правильне заповнення акваріума з цим типом ґрунту, хоча в цьому немає нічого складного. Шар ґрунту (в сухому стані) не повинен перевищувати 8 сантиметрів, який після його викладання в акваріумі необхідно обережно залити водою, але струмінь не повинен наливатися безпосередньо на дно штучної водойми, а литися на руку або на інший предмет, на зразок тарілки. Нові способи наповнення акваріума водою пропонують використовувати целофанову плівку або шланг, що виводить воду на скляну стінку водойми. Акваріумний ґрунт

Профілактика надмірного насичення ґрунту

насичений акваріумний грунтСпочатку після заповнення водою акваріума або під час промивання грунту виділяється завись, що складається з великої кількості поживних речовин. Поживність цього типу ґрунту для акваріума є його недоліком, тому що через особливості технологічного процесу виготовлення цих ґрунтів (з високопоживних ґрунтів, за технологією «м’якого випалу») відбувається руйнування частини складних органічних сполук. Такий ґрунт буде надмірно поживним, що сприяє розвитку водоростей. Підвищену поживність можна нейтралізувати частою заміною води.

Чистка ґрунту

очищення ґрунту в акваріуміПроцедуру чищення ґрунту проводять за допомогою спеціальних сифонів, що продаються в будь-якому спеціалізованому акваріумному магазині. Найпростіша модель є гнучкою трубкою з лійкою на одному кінці і гумовою грушею на іншому.Всередині вирви знаходиться сітка, яка затримує ґрунт, але пропускає воду із залишками небажаної органіки, прокачування води відбувається за допомогою гумової груші, а в складніших моделях її замінює електричний насос на батарейках, завдяки якому система працює як мініатюрний пилосос.

Як зрозуміти, що чищення зроблено в достатньому обсязі? Окрім візуального огляду дна, на якому більше не видно відходів життєдіяльності мешканців штучної водоймища, слід орієнтуватися на зменшення об’єму води в акваріумі приблизно на 20% і не більше. Крім невеликої регулярної чистки ґрунту акваріума, яка займає зазвичай не більше 10 хвилин, іноді виникає необхідність у радикальному очищенні. Для водних мешканців це завжди є великим стресом, тому професіонали не рекомендують робити це частіше ніж раз на два роки, якщо йдеться про плановий захід. Іноді, звичайно, виникає потреба у позапланових роботах, які зазвичай викликані двома причинами: глобальним редизайном наповнення акваріума чи боротьбою з інфекцією.

Зелений наліт

чистка ґрунту в акваріуміНайпоширеніша проблема – це зелений наліт, що покриває суцільним шаром грунт і стінки акваріума, і являє собою скупчення водоростей. Основна причина його появи полягає в надмірному освітленні акваріума, з чого випливає просте правило: не ставити акваріум біля вікна під прямим сонячним промінням і не висвітлювати його штучним світлом більше 12 годин на добу. Крім цієї основної причини, існують ще й супутні, такі як: надлишкова годівля для риб, весь корм ними не з’їдається, а осідає на дні і гниє, стаючи чудовим живильним середовищем для водоростей, недостатньо регулярне та/або недостатньо часте чищення ґрунту, погана система аерації та фільтрації води. Акваріумний ґрунт

зелений наліт у акваріуміВирішення проблеми зеленого нальоту досить очевидне — якщо перерахованих помилок у догляді було допущено, їх слід просто виправити. Додатковим заходом може бути заселення акваріума новими мешканцями, які вживають водорості, наприклад, пецциліями, моллінезіями.

Якщо ж проблема не усунена, слід спробувати спеціальні препарати, що продаються в зоомагазинах, які нешкідливі для риб, але згубні для водоростей. І тільки в тому випадку, якщо і це не допомогло, тоді необхідний повний перезапуск акваріума з промиванням, кип’ятінням або прожарюванням грунту (залежно від його типу).

Таким чином, без сумніву, ґрунт є найважливішою складовою частиною гарного акваріума, причому, правильний вибір ґрунту для акваріума на самому початку дозволить обійтися в майбутньому без стомлюючої процедури «перезапуску» акваріума. Адже якщо такі компоненти як вода і рослини можна замінити та/або змінити при необхідності без особливих зусиль, то з ґрунтом це зробити непросто.


Be the first to comment “Акваріумний ґрунт”